субота, 23 лютого 2013 р.

Носорогові


Носоро́гові (Rhinocerotidae) — родина тварин ряду непарнокопитних. Налічує п'ять видів, що поширені у Африці та Азії. Типовий рід родини - носоріг (Rhinoceros).
Біологічна характеристика:
Головною відмінністю носорогів є ріг (чи два роги) на морді; деякі прадавні носороги не мали рогів взагалі. Передній ріг росте з носової кістки; задній, якщо він є, з лобової частини черепа. Незважаючи на твердість, роги ці — не кістки; вони з кератину, тобто з білка, який формує і волосся. Браконьєри полюють на носорогів через те, що у багатьох народів ріг цих тварин вважається цілющим, а тому дорого цінується. Найбільший з відомих рогів був 158 см.

У носорогів масивне тіло та короткі, товсті кінцівки. Кожна з ніг має три пальці, які переходять у широкі копита. Шкіра товста, сірого чи коричневого кольору. У азійських видів шкіра шиї та ніг схожа на броню. Носороги мають слабкий зір, але цей недолік компенсується дуже добрими слухом та нюхом. У самців-носорогів яєчка розташовані усередині тіла.
Життя носорогів

Носороги живуть поодинці, але часом у саванах вони об'єднуються у невеличкі групи. Якщо самиця готова до парування, між самцями можуть початися серйозні змагання. Переможець намагається привернути до себе увагу самиці за допомогою екскрементів, якими позначає свою територію. Перш ніж паруватися, носороги «полюють» одне на одного, справа навіть часом доходить до бійки. Вагітність у носорогів триває 15—18 місяців. Народжують одне маля, яке залишається з матір'ю два з половиною роки. Якщо за цей час вона народжує ще одне дитинча, то старшого проганяє від себе, принаймні на деякий час.

Удень носороги сплять; їх активність підвищується уночі. Це досить обережні звірі; вони намагаються не підпускати до себе людину. Однак, якщо носороги відчувають небезпеку, вони атакують. Ці тварини можуть бігти зі швидкістю до 45 кілометрів на годину та, завдяки великій вазі й гострому рогові, можуть важко покалічити ворога.

Носорогів нерідко супроводжують птахи, які сидять на шкірі та чистять її від паразитів. Молодим носорогам можуть загрожувати хижаки з родини котячих. Дорослим тваринам ніхто, крім людини, не загрожує.
Еволюція

Прадавні носороги мали зовнішній вигляд, відмінний від сучасних. Велетенський носоріг індрикотерій — найбільший наземний ссавець усіх часів. Він мав довгу шию та не мав рогів. Жив у олігоцені. Найдавніші рештки родичів носорогів знаходять до еоцену. Це так звані Amynodontidae; вони за розміром були подібні до сучасних носорогів, але не мали рогів і харчувалися рослинами, що росли у водоймищах.

Немає коментарів:

Дописати коментар